Позовна давність. Строк дії кредитного договору не впливає на позовну давність

Позовна давність. Строк виконання зобов’язання за кредитом не є строком дії кредитного договору

Позовна давність стає все більш актуальною. Кредитні відносини між Позичальниками та Банками, що почались в 2006 -2010 роках, в переважній кількості є проблемними для Позичальників. В боротьбі за свої права Позичальники стали застосовувати строки позовної давності, а Банки у відповідь почали заявляти в судах, що строк дії договорів  кредиту є строком в межаж якого Банк має право звертатись до суду з вимогою до Позичальників про стягнення заборгованості тощо.

На той час кредитні договори укладались зі строком дії до 2020-2030 років.

При зверненні Банку до суду з вимогами до Позичальників стягнути заборгованість,  в судах Позичальники масово стали просити суд застосовувати до позовних вимог Банку строки позовної давності, незважаючи на те, що строки дії кредитних договорів не спливли.

І вони в цьому є правими. Позичальники не заперечують те, що у відповідності  до строку дії кредиту, Позивач може звернутися до суду з вимогою про звернення стягнення. До того ж право Банку звернутися до суду з вимогами до Позичальника підтвержується  судовими рішеннями про відкриття проваджень.

Проте, Позичальники мають право та просять суди до вимог Банку, у відповідності до ст. 267 ЦК України, застосувати строки позовної давності.

Позичальники стверджують, що строки позовної давності застосовуються до вимог Банку, а вимоги Банку до Позичальників виникають у зв’язку з несплатою зобов’язань при настанням  строків їх виконання, що передбачені  кредитними договорами.

До строків виконання зобов’язань належать строки сплати  як самого кредиту, так і строки сплати відсотків. В переважній кількості кредитними договорами передбачені щомісячні сплати  зобов’язань. Тому саме такі строки є строками виконання  зобов’язань. Строком дії договору  є час, протягом якого діють умови договору та строки виконання зобов’язань.

З огляду на викладене, строки дії договору та  строки виконання зобов’язань є різними поняттями, визначення таких понять містяться в статтях 530, 631 ЦК України.

Зазначене підтверджується позицією Верховного суду України від 05.07.2017 р. у справі № 6-509цс17.

Тому у судовому порядку  строки позовної давності мають застосовуватисяся саме до вимог, що пов’язані  зі строком виконання зобов’язань, строк дії договору при цьому не має ніякого значення.

При цьому, основною умовою для застосуванні Позичальниками строків позовної давності у відносинах з Банком є те, що при застосуванні таких строків, строки, що обчислені  з моменту виникнення у Банку порушеного права на отримання належних коштів, не повинні перериватись в жодному разі.

Доказом безперервності строку позовної давності є відсутність визнання Позичальником боргу та інших обов’язків по кредитному договору, в тому числі відсутність оплати Позичальником зобов’язань по кредитному договору протягом перебігу такого строку.

Згідно зі статтею 257 ЦК України загальний строк позовної давності встановлюється тривалістю у три роки.

Моментом початку перебігу строку позовної давності є момент виникнення у Банку порушеного права отримати належне за кредитним договором.

Кожний випадок у стягненні Банком з Позичальника грошових коштів тощо є унікальним.

Істина в застосуванні строків позовної давності та позбавлення Позичальника  від кредитного тягаря міститься в деталях.

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *