Податковий кодекс. Анулювання реєстрації платника ПДВ. Зміни в адмініструванні ПДВ на користь платника.

В 2009 – 2010 роках податкові органи досить активно використовували практику анулювання реєстрації платників ПДВ за власною ініціативою до тих підприємств, які сплачували ПДВ у разі придбання товарів, робіт, послуг з метою формування податкового кредиту та заповнювали 26 рядок декларації з ПДВ.

Як правило до таких підприємств відносились підприємства, які почали оновлювати основні фонди, здійснювали реконструкцію виробництва, будували нові потужності, тому  як правило в них тимчасово були відсутні продажі товарів.

Відсутність продажів у інших підприємств також обумовлювалась відсутністю попиту у споживачів та тимчасовій відсутності  конкурентних переваг на ринку.

Анулювання реєстрації таких платників податку приводило до неможливості використати  право на податковий кредит при здійсненні в майбутньому операцій з продажу товарів.
Підставою для анулювання реєстрації платника ПДВ був пункт 9.8 «г». статті 9 Закону про податок на додану вартість, який класифікував підприємства, як особи,  що  не   надають податковому  органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних  податкових  місяців   або   подають   таку   декларацію (податковий  розрахунок),  яка  (який)  свідчить  про  відсутність оподатковуваних  поставок протягом  такого  періоду.

Термін «відсутність оподатковуваних поставок» податковий орган визначав як відсутність податкових зобов’язань платників ПДВ.

Думку податкових органів підтримав і Вищий адміністративний суд України в своєму інформаційному листі від 02.08.2010 р. № 1172/11/13-10, де визначено, що  поняттям оподатковуваних поставок не охоплюються операції платника податку з придбання товарів і послуг, у тому числі тих, із яких у покупця виникає право на податковий кредит, а також операції, звільнені від оподаткування або такі, що не є об’єктом оподаткування.
За таких обставин суди не повинні брати до уваги здійснення платником податку операцій з придбання товарів чи послуг, а також операцій, що не є об’єктом оподаткування або звільнені від обкладання податком на додану вартість, як підтвердження наявності у такого платника оподатковуваних поставок.

У зв’язку з введенням в дію Податкового кодексу, з 1 січня 2011 року ситуація щодо анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою податкового органу для платників стала більш врегульованою.
Визначення підстави для анулювання реєстрації платника ПДВ у відповідності до  пункту 9.8 «г» Закону про податок на додану вартість, змінилось на визначення в пункті 184.1 «г» Податкового кодексу.

Так з 1 січня 2011 року анулювання платника податку згідно пункту 184.1 «г»  Податкового кодексу відбувається, якщо особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає органу державної податкової служби декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов’язання чи податкового кредиту.

Тому, якщо у підприємств:

  • існує придбання товарів, здійснене з метою формування податкового кредиту, та відображене у податковій декларації протягом 12 послідовних місяців;
  • податковий орган у таких підприємств в 2010 році не анулював реєстрацію платника ПДВ,

то у податкових органів відсутні підстави для такого анулювання в 2011 році.

Таким чином підприємство має право залишатися платником ПДВ, має право формувати податковий кредит та враховувати його  при визначенні суми податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет при подальшому продажу товарів.

Хочеться вірити, що позиція автора статті співпаде з позицією податкового органу.

В іншому  випадку оскаржувати рішення податкового органу про анулювання реєстрації платника ПДВ треба буде в суді, а також чекати нових роз’яснень Вищого адміністративного суду України.

З повагою,
Валерій Магма