Після трьох років, що припали на фінансово – економічну кризу, вперше побачив рекламне оголошення: «Надаємо кредити». Причому кредити надають без довідки про доходи, під 0% річних, за 5 хвилин.
Кредит надають готівкою, без застави та поручителів…
Здавалося, під час банківської кризи та в майбутньому таких рекламних оголошень більше не буде. Та, схоже бажання заробити на громадянах та тримати їх в стані боргу банкіри вважають за краще ніж кредитувати реальні сектори економіки.
Банкіри знову почали закидати свої гачки в полюванні за пересічними громадянами, поновивши споживче кредитування. А ті, в свою чергу, беруть кредити, забуваючи, що борг – це є своєрідна форма рабства.
Потрапляючи в борги, люди робляться більш пригніченими, втрачають самоповагу, впадають в депресію, апатію. Борг завжди примушує думати про нього, працювати на нього як в день так і вночі. Борг не дає спокою, не дає можливості рухатись вперед. Це твердження є вірним, особливо в період рецесії, занепаду економіки, падіння рівня доходів громадян.
Ще не так давно, в коридорі районного суду, я пригадую, як випадково зустрівся поглядом з жінкою, вже похилого віку, яку підтримував молодий парубок за руку. О, цей погляд! Який жахливий він був : заплакані очі, в яких зникла остання блискавка життя, чорне обличчя, що, буває тільки в мучеників, не викликало жодних емоцій . А її німі вуста ніби благали : «Допоможіть!». Такий сумний погляд був і у її супутника. Я запитав їх, що сталося, може зможу допомогти вам, як юрист? ….
Невдовзі з’ясував, що в них, а це були мати і син, майже типова історія, як і у більшості моїх клієнтів, що звертаються за захистом від дій банку при стягненні боргу.
На початку 2008 року вони взяли в банку іпотечний кредит в іноземній валюті, літом 2008 року в цієї жінки чоловік захворів на страшну хворобу – рак . Весь дохід сім’ї почав спрямовуватись на лікування, але до кінця 2008 року їм ще вдавалося сплачувати кредитний борг в строк.
Та, раптово, стався різкий стрибок курсу долара, далі фінансово-економічна криза..
Виник прострочений борг, який затягнув їх в ще більшу прірву, тобто банк почав нараховувати збільшену відсоткову ставку, неустойку, застосовувати штрафні санкції. Перемови з банком щодо реструктуризації боргу не досягли результату для боржника. Банк звернув стягнення на квартиру, не залишивши надії та шансу зберегти житло.
Я взявся допомогти цим людям, надавши хоч якусь надію, хоч і не позбавитись від боргу, то хоч його зменшити.
Виграти справу у банку практично не можливо.
Суди, як правило, приймають рішення на користь банку по принципу: брали гроші – віддавайте. При цьому суди не звертають уваги на порушення банками Законів України «Про захист прав споживачів», «Про банки та банківську діяльність», Постанови НБУ №168 та інших нормативних актів під час укладання договорів між Позикодавцем та Позичальником.
А саме під час укладання договорів Позикодавець може ввести в оману Позичальника щоб отримати більший прибуток, може застосувати нечесну підприємницьку практику, шахрайство.
В чому полягає така нечесна підприємницька практика, або як обманюють банки позичальників? Хочу привести читачам найбільш розповсюдженні випадки.
Протягом останніх років суди були завалені справами про стягнення боргу . Працював, такий собі своєрідний конвеєр: банки подавали заяви в суд про стягнення боргу, суди виносили стандартні рішення, бо в більшості судових справ боржники не з’являлись до суду та не оспорювали стягнення боргу.
І ніхто не звертав увагу, а що там просять стягнути банки, якою є дійсна суму боргу? В своїй практиці, я наштовхнувся на те, що в 99% випадків банки взагалі неправильно нараховують і це робиться або спеціально, як я вже казав з умислом, щоб отримати надприбутки, або випадково по необережності, або по невмінню рахувати.
В багатьох випадках, я бачив , як банк незаконно нараховував громадянам штраф на штраф або пеню на штраф.
Крім того, в своїх позовних заявах банки просили суди стягнути борг, неустойку в іноземній валюті (навіть в швейцарських франках, нібито всі резиденти України мають дохід в швейцарських франках!), пеню не за рік як вимагає законодавство України, а за весь період (за два, три, п’ять років). В мене був випадок, коли на суму боргу в три тисячі доларів США була нарахована пеня в сумі 31 000 дол. США. Саме цікаве, суди задовольняли і зараз задовольняють такі позовні заяви банків, не читаючи їх, якщо боржник не оспорює такі заяви.
Я завжди звертався до позичальників: рахуйте ваші гроші! Ніхто, крім вас цього не зробить. В мене був випадок, коли банк просив стягнути з позичальника борг в сумі 35 000 дол. США. Ми с позичальником перевірили розрахунок боргу, залучивши судового експерта – спеціаліста в області банківських розрахунків. Після такої перевірки борг перед банком зменшився на 14 000 дол. США.
В багатьох кредитних договорах банки вводили в оману позичальника відносно відсоткової ставки. Як правило, відсоткова ставка не є тою, про яку ви домовлялись –вона є більшою.
Як правило, розробленні банками заздалегідь кредитні договори містять багато порушень чинного законодавства України, оману та несправедливі умови
Я привів досить поширені випадки заробляння банками грошей за рахунок громадян.
А тому, хто наважився на отримання кредиту, хочу побажати не стати вічним рабом цього боргу. Хай його омине доля матері та її сина, яких я зустрів в коридорі районного суду. До речі мені вдалося їм допомогти, зараз вони відшкодовують банку лише суму основного боргу по кредиту без відсотків та штрафних санкцій.
З повагою,
Олександр Дорошенко